сряда, 17 август 2011 г.

Международен фолклорен фестивал Бургас 2011


22 – 26 aвгуст

39-тото издание на най-стария международен фолклорен фестивал в страната стартира на 22 август

Летен театър, Приморски парк

Състави от Казахстан, Румъния, Сърбия, Словакия, Русия, Полша и България ще вземат участие в Международния фолклорен фестивал Бургас 2011, който ще се проведе от 22 до 26 август. И тази година се запазва традицията фестивалът да се открие с пъстро дефиле по ул. "Александровска" и ул. "Богориди" и участниците ще бъдат посрещнати с хляб и сол пред Община Бургас, където ще се представят с кратка програма. На официалното откриване за 13-ти път ще бъде връчена наградата "Нестинарка", която се присъжда за изключителен принос в развитието на българския песенен и танцов фолклор. Пластиката е на Ненчо Русев и ще бъде връчена на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", който ще се представи с концерт в първата вечер на фестивала. През всичките дни на събитието освен в Летния театър всяка вечер от 20,30 ч. съставите ще се представят и на сцена "Охлюва" от 18,00 ч. във вторник, сряда и четвртък, където гражданите и гостите на Бургас още веднъж ще могат да се насладят на магията на фолклора. Режисьор на Международния фолклорен фестивал тази година е Симеон Димитров, а сценограф е Михаил Николов. Те обещават да претворят на сцената една магия от музика, танци и слово, която по време на галаконцерта да прерастне в своеобразна "Молитва за Земята".

"По традиция интереса към фестивала е огромен и той събира многобройна публика, както в Летния театър, така и на откритите сцени в града" сподели г-жа Ананиева. Всички концерти в Летния театър се провеждат при вход свободен.

Международният фолклорен фестивал се организира от Община Бургас под патронажа на Кмета на града под надслов: "Да съхраним завещаното от дедите ни и го предадем на децата си!". Започнал като балканиада на народните песни и танци през 1965 година за кратко време фестивалът се превръща в значимо международно събитие за ценителите на народното творчество. В биографията на международния фолклорен фестивал са вписани имената на 500 фолклорни състава с над 18 хиляди участници.



Съпътстваща програма на Регионален исторически музей - Бургас
І. Демонстрации на оригинални български занаяти от различни български региони
Включва: Изработване на кожени изделия и оригинални кукерски маски, накити , рисуване върху стъкло, платно, глинени и гипсови фигурки, изработване на декоративни пана, тъкане на килими и черги на малък вертикален стан, плетене на рибарски мрежи и връзване на моряшки възли, медникарство, работа на грънчарско колело.
място: Етнографски комплекс, ул.”Славянска” 69
ІІ. Фолклорен празник
С участието на фолклорни състави от Бургас
място: Етнографски комплекс, 11:00ч.
ІІІ. Конкурс и изложба на детските школи при музея "Фестивален Бургас”
място: Етнографски комплекс, 11:00ч.


снимки: http://photo-zona.net

Няма коментари:

Публикуване на коментар