Приморско е градът, който може да се похвали с най-чистите,
най-дългите и най-големите плажове и дюни по
българското Черноморие. Разположен в подножието на красивата Странджа планина, на живописен малък полуостров, вдаден в Черно море, между лагуната-залив Стамополу и Дяволския залив, той с право си е спечелил славата на морски курорт, където човек може да прекара прекрасни мигове.
снимка - http://www.wikimedia.org/ |
Крайбрежен панорамен път свързва град Приморско с всички черноморски селища - Китен, Дюни, Созопол, Бургас, Несебър, Варна и др. Градът се намира на 60 км от международното летище Сарафово – гр. Бургас, а на 3 км е разположено локално летище Приморско за малки самолети с дължина на пистата 950 м.
Градът е прочут с великолепната си природа, гъсти крайбрежни гори и обширни пясъчни плажове. На територията му е разположен природният резерват Ропотамо, известен със скалните си феномени "Лъвска глава" и "Змейова къща". От тук минават реките Ропотамо и Дяволска, а на 6 км от града се намира забележителният Маслен нос.
На територията на Приморско има няколко природни и исторически резервата – природните резервати "Ропотамо" и "Водни лилии", блатата "Аркутино" и "Стамополу", пясъчни дюни "Перла", най-източната част на Странджа планина – "Маслен нос" и уникалното тракийско селище Беглик Таш.
Крайбрежната ивица по протежение на Черно море от курортното селище „Дюни” до град Приморско е сравнително интензивно наситена с паметници на културата от тракийската ранножелязна епоха, античността и средновековието. Трите тракийски крепости, които се намират тук - Малкото кале, Вълчановото кале и Маслен нос са част от една по-голяма верижна система.
Историята и културата на града е свързана с древните траки.
Цялото крайбрежие около Приморско е осеяно с руините на древни и велики градове. Зидовете на най-дълго просъществувалото населено място в района - Ранули (известен още като Азине), се извисяват на хълма, наречен днес Вълчаново кале. В древността там се е намирал един от големите черноморски градове - Ранули. Площта, която днес обграждат крепостните стени е около 30 дка. Според историците това е една от най-големите крепости-градове в България. През Средновековието е областен център.През 2003 година е открито дълго търсеното светилище на Ранули - "Беглик Таш". Предполагаше се, че както всеки един голям град и този трябва да има светилище извън очертанията на града. На около 2-3 километра от крепостните стени учените разкриха почти недокоснато от времето светилище-обсерватория, изградено от огромни частично обработени каменни късове, подредени в неправилни кръгове, като в определени дни на годината слънчевите лъчи проникват през процепите между тях. Локализирани са жертвеникът, олтарът, тронът и най-големият известен на науката долмен. Съградено е през XIV век пр. Хр., като се смята, че е използвано до V век сл. Хр.
снимка: guide-bulgaria.com |