вторник, 24 май 2011 г.

СОЗОПОЛ 2010 в снимки







Малко късно проявени снимки от лятото на 2010. Но няма значение. Той Созопол ще си е същият хубавец и тази година. Атмосферата на Стария град е неповторима, дори и през т.нар. силен сезон, когато навсякъде пъплят тълпи от хора.

Тука представям моя малък фототур, като началото му е от пристанището и продължава като цяло "по ръба" на Стария Созопол.































 Още за СОЗОПОЛ:


неделя, 22 май 2011 г.

ДОБРИЯТ СТАР СОЗОПОЛ

Созопол се намира на 34 км от Бургас и на 6 км от ваканционно селище Дюни, върху живописен скалист полуостров. Града и част от околностите му са дъгообразно обградени от Медни рид – разклонение на рида Босна. Името Медни рид подсказва голямото икономическо значение на многобройните рудници, разработени тук от траките през второто хилядолетие преди Христа. През ХІІІ – ХІІ в.пр.Хр. те изграждат по високите му части отбранителна линия от крепости.
Созопол е най-старият град на българското черноморско крайбрежие. Изгражданата през вековете градска структрура разкрива етапите на развитие на човешки цивилизации, носи белезите на унаследени културни напластявания и приемственост и превръща Созопол в истински град-музей.
Първото селище тук възниква в края на VI в. пр. Хр. и датира от епохата на късния неолит. Подводните проучвания в акваторията на съвременното пристанище разкриват останки на потънало селище от късния халколит и раннобронзовата епоха в края на V хил. и началото на ІІІ хил.пр. Хр. Открити са керамични съдове, каменни и костени оръдия на труда.
Градът е основан през 610 г. пр.Хр. като елинска колония от милетски гърци с името Аполония Понтика. Името вероятно е избрано от преселниците от йониските полиси Милет и Фокея при подготовката на експедицията им. Освен че моряците са водени от волята на делфийската жрица Пития, техният стремеж е с благоволението на нейния повелител бог Аполон да достигнат добри брегове. В началото на V в. пр. Хр. аполонийци издигат в градския му храм колосална бронзова статуя на Аполон Лечител, изваяна от прочутия скулптор Каламис.
За древното корабоплаване в созополския залив свидетелстват многобройните каменни котви и щокове /каменна напречна греда в горната част на двурогите котви, която има предназначение да обърне към дъното един от роговете на котвата/ от II – I хил. пр. Хр. Градът израства преди всичко като търговски и транзитно-пристанищен център. Поддържа активни политически и търговски връзки с големите центрове на Елада – Милет, Атина, Коринт, Хераклея Понтийска, островите Родос, Хиос, Лесбос и др. Търговското му влияние в Тракия се основава на съюз с владетелите на Одриското царство, възникнало през V в. пр.Хр. Богатият град става център на високо развито изкуство. Съвременниците му го наричат Аполония Магна (Велика Аполония). През 72 г. пр. Хр. е завладян и ограбен от римляните, а крепостната стена е разрушена. През IV в. Созопол отново е в подем и е известен с името Созополисград на спасението.
Традиционно византийски град, едва през 812 г. при кан Крум Созопол е включен за кратко в пределите на българската държава.
От периода XVIII – XIX век са запазени църкви и повече от 180 възрожденски къщи, които създават неповторим архитектурен облик на днешния Созопол. Старинните икони и великолепните дърворезбени иконостаси представят постиженията на художествените занаяти от това време.
През 1965 г. Старият град на Созопол е обявен за архитектурно-исторически резерват. Символ и емблема на Созопол е котвата – неизменен знак върху монетите, които Аполония сече още от края на VI в. пр.Хр.
Разположението му върху живописния полуостров и градската му структура, изграждана в резултат на вековно напластяване и унаследяване със забележителна приемственост, съпътстваща развитието му, го прави уникален музей от световен мащаб, разкриващ развитието на най-забележителните човешки цивилизации. 

Свързани статии:
СОЗОПОЛ в снимки



събота, 7 май 2011 г.

КАЛИАКРА - КРАСИВА И СТРАННА

Калиакра (произнася се Калиа̀кра, на гръцки Калѝ Акра' и означава "красив нос") е дълъг и тесен нос на българското северно черноморско крайбрежие, в най-югоизточната част на Добруджанското плато, наподобяващ полуостров. Намира се близо до селата Българево и Свети Никола, на 12 км от Каварна и на 60 километра североиточно от Варна. По много интересен и странен начин носът е вдаден 2 км навътре в морето, като че иска да навлезе още по-навътре и едва се е удържал. Той е природен и археологически резерват и един от Стоте национални туристически обекта.

Брегът при нос Калиакра е клифов тип, отвесните скали се спускат 70 метра надолу до морето и го правят непристъпен. Скалите представляват твърд сарматски варовик и конгломерати, споени с глина, богата на железни окиси, които дават характерния червеникав оттенък, поради което често е оприличаван на огнен меч, разсичащ синьозелените води на морето. Прибойните вълни са издълбали в подножието им пещери, ниши, подмоли и арки, до които може да се стигне само откъм морето. Множеството подводни скали са резултат на силната абразия.

Заливът, образуван от нос Калиакра представлява много добро убежище при буря за минаващите оттук кораби. На носа има музей, ресторант, морски фар, морската радиолокационна станция, метеорологична станция и параклис.

ИСТОРИЯ

Най–ранните поселения на носа датират от IV. век пр.н.е., когато областта е била населявана от тракийското племе Тиризи. Те дават и първото му име - Тиризис.

Античният географ Страбон, описвайки Калиакра, казва, че тук е била столицата на цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски и управител на Тракия. В елинистичната епоха по-навътре към сушата е била построена втора крепостна стена, а в римско време тракийската крепост е разширена. През 341-342 година се дострояват кръгли кули, има вече външен и вътрешен град. Във втората половина на IV век още по-навътре от края на носа е изградено трето укрепление с 10-метрови стени, дебели 2,90м. При археологически разкопки, извършени през XX век, на Калиакра са открити останките на антични и раннохристиянски некрополи.

През 5-6 век, според Хиерокъл, крепостта (вече под името Акре Кастелиум или просто Акра - нос) придобива значението на укрепено ядро срещу прииждащите варварски племена и е един от 15-те града на провинция Скития. През 513 г. край Калиакра се разразява битка между възстаналия военачалник Виталиан и Византийския император Анастасий I. В следващите векове селището и крепостта се развиват, но според някои изследователи в VII век настъпва упадък, защото славяни и прабългари не са проявили интерес за заселване на това място.

Най-ранно датираната западноевропейска карта, в която се споменава съвременно наименование Калиакра е тази на италианеца Петрус Весконте от 1318 г. Думата произлиза от гръцки: „καλός“ - красив/добър и „άκρα“ - нос/крепост и означава „красив нос“. В други италиански карти и съчинения от 14 век носа се описва и като Capo Calacria или Calacria. Немския оръженосец Ханс Шилтбергер описва носа като Калацерка, което произлиза от „καλός“ – красив/добър и „τσέρκι“ („Добрите обръчи“), като се има предвид трите стени на Калиакренската крепост.

Най - голям разцвет Калиакра изживява през втората половина на XIV в., когато е столица на т. нар. Добруджанско (Карвунско) деспотство на българския владетел Добротица. То обхваща североизточните български земи, откъснати от централната власт. На името на Добротица е наречена областта Добруджа (турско произношение на името му).
През 1444 г. до нос Калиакра спрели рицарските войски на Владислав Варненчик в похода си срещу Османската империя.

На 31 юли 1791 г. край бреговете на Калиакра се разразява най-голямата морска битка в Черно море. Руската ескадра, водена от адмирал Фьодор Ушаков разбива многократно превъзхождащата го турска армада на Хюсеин Паша. С тази победа завършва Руско-Турската война от 1787-1792 г. На носа е поставена плоча с барелеф на руския адмирал, а по повод 215 години от победата, на 10 август 2006 г. е издигнат и негов паметник. Монументът представлява фигура в цял ръст и е поставена на възвишение, от което се вижда морето.

През 2007 г. при археологически разкопки до крепостта Калиакра в т.нар. сектор „Предградие" екипът на д-р Бони Петрунова от Националния Архитектурно исторически музей при БАН откри богато погребение от Средновековието.
Погребението е на млада жена, чиято глава е украсена с накити, пришити към златотъкана материя и апликации, изработени от сребро с позлата. Открита е и обеца с усукана бронзова тел, както и бронзов пръстен.
Находките потвърждават провежданите през последните три години разкопки, че „Предградието" е свързано с разцвета на Калиакра през XII и XV век, смята д-р Петрунова, цитирана от БНР.

Находките, открити при разкопките, са изложени в малък археологически музей, направен в една от пещерите.

МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

Легендата за 40 - те девойки
Най-често разказваната и известна легенда е за 40-те български девойки, които завързали косите си една за друга и се хвърлили в морските бездни, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Сега в началото на нос Калиакра има обелиск наречен Портата на 40-те девици в тяхна памет.

Легендата за Свети Никола
Според тази легенда, когато светецът бягал от турците Бог удължил земната твърд под краката му, за да успее да избяга, и така бил създаден носът. В крайна сметка Св. Никола бил заловен и сега там има изграден параклис, реставриран през 1993 година, символизиращ гроба му. На това място по време на турското владичество е имало и дервишски манастир, за който се твърдяло, че съхранява мощите на турския светец Саръ Султук. Малък нос северно от Калиакра носи името „Свети Никола“

Легендата за съкровището на Лизимах
На скалния масив на нос Калиакра има руини от крепост. Тя датира от тракийско време. В скалите под нея има много пещери. Легенда разказва за несметните съкровища на Лизимах, които заграбил при походите си срещу Персия. Тогава той жестоко потушил бунта на въстаналите градове. Едни разграбил, а другите сами принесли злато, сребро и скъпоценни камъни за откуп. Съкровището Лизимах укрил в пещерите под крепостта...

петък, 6 май 2011 г.

КУЛТУРЕН АФИШ БУРГАС - МАЙ 2011

Извинявам се на всички, които очакват афиша на Бургас, че този път малко позакъснях с публикуването на месечната програма. Малко промених и начина на подреждане. Дано ви хареса и да ви бъде отново полезен:)

6 - 7 май

Национален конкурс за изпълнители на детски песни
"Сладкопойна чучулига"
Младежки културен център, ул. "Гладстон" 47

ПРОГРАМА

6 май /петък/ - I тур

12.00 - Откриване
Конкурс Вокални групи

14.30 - Конкурс II възрастова група

17.00 - Конкурс I възрастова група

19.00 - Конкурс III възрастова група

7 май /събота/ - II тур

10.00 - Конкурс индивидуални изпълнители

18.00 - Награждаване и заключителен концерт

7 май - събота и 8 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас
ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа

"Привет, магьосници и сбогом"
справки: тел. 84-12-35, 0878300888

11 май - сряда

Драматичен театър "Адриана Будевска"
ул. "Цар Асен 1" 36А
справки: 84 22 66 ; 84 60 40

19.00 часа
Гостува Драматичен театър "Ст. Киров" - Сливен
"Железният светилник" /любовта на Катерина/ по Димитър Талев
Реж. Стайко Мурджев
Участват: Августин Демерджиев, Вяра Начева, Таня Йоргова, Ивайло Гандев

В малък град от западните покрайнини пристига резбарят Рафе Клинче. Той трябва да направи иконостаса в новата църква. Рафе се влюбва в Катерина. А иконостасът напредва бавно...


12 май - четвъртък
Драматичен театър "Адриана Будевска"
ул. "Цар Асен 1" 36А
"Червената шапцица" от Панчо Панчев
По едноименната приказка на Шарл Перо

12 май - четвъртък
Регионален исторически музей - Бургас
Природонаучна експозиция, ул. "Фотинов" 30
По повод месеца за защита на природата и 20 години от Бернската конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна
"Завръщането на риса в България" - фотоизложба и лекция - запознаване с най-новите проучвания за риса в България, с акцент върху наблюдения на вида в Странджа
Гост-лектор Диана Златанова


14 май - събота
Регионален исторически музей - Бургас
Историческа експозиция, ул. "Лермонтов" 31
19.00 часа
НОЩ НА МУЗЕИТЕ
1. Вечер на отворените врати в четирите експозиции на Регионален исторически музей - Бургас с изложби, лекции и прожекции на филми за културното наследство на Бургаския край
2. Младежка театрална камерна сцена - с участието на ученически театрални школи от Бургас

ЗАЛА ОПЕРА 14 МАЙ СЪБОТА 19:00

Концерт на ВАСКО ВАСИЛЕВ И CHAMBAO

ВАСКО ВАСИЛЕВ е за първи път в Бургас. След изключителния успех на концерта през октомври в София, Васко Василев събра отново приятната компания на музикантите от Чамбао за поредица от 6 концерта в рамките на 7 дни.


16 май (понеделник)
19:00 Драматичен театър Адриана Будевска

Горката Франция


театрална постановка
от Жан Ко
Режисьор: Богдан Петканин
Сценография: Елица Георгиева
С: Асен Лозанов, Александър Дойнов, Иван Григоров, Зорница Ковачева, Аглика Бояджиева

В постановката се разказва за мъж, който след развода със съпругата си отива при сина си, за да разбере, че потомъкът му живее с друг мъж. Френски хумор, който говори за нещата от живота такива, каквито са - хомосексуализъм, семейни драми, любов.



17 май - вторник

Драматичен театър "Адриана Будевска"
ул. "Цар Асен 1" 36А
19.00 часа
Гостува НТ "Иван Вазов", сцена "Сълза и смях"
Любов № 2 от Нийл Саймън

Любов № 2
е полубиографична романтична комедия за трудностите на новото начало в човешките отношения. Сложните връзки между персонажите, в които главен ритник към нови посоки обикновено е случайността, успяват да ни доближат максимално до душевния свят на героите. Ако си падате по разтоварващите романтични ситуационни комедии, Любов № 2 е по-добър избор от вечер пред телевизора. Защото хуморът и любовта са най-истински на живо.



18 май - сряда

Драматичен театър "Адриана Будевска"
ул. "Цар Асен 1" 36А
19.00 часа
"Облак рай" по Георгий Николаев и кино-сценария на филма "Облак рай" на Николай Достал

Зала Лукойл 18 май (сряда), 19:00
Драматичен театър Пловдив

Възгледите на един учител за народното творчество

Това е наистина адски забавен спектакъл, както можете да си представите, ако сте гледали поне веднъж учителя на Камен Донев в Улицата. Представлението естествено е в пъти по-добро от скеча в предаването и представлява смес от импровизaция, текст, музика, песни, танци и безсмислици. Култовият учител тук е малко променен и доразвит образ. Защо се връща отново към него, Камен Донев обяснява така: “Избрах точно Учителя, защото това, което искам да кажа, звучи най-добре от неговата уста. Прескачането на мисълта, прескачането във времето, безсмислиците и лудостите, песните и танците – всичко му приляга и по естествен начин го докарва до един особен катарзис пред публиката". Темата във фокус е преоткриването на народното творчество и широкото му прилагане в ежедневието за подобряване здравето, работоспособността, общуването и почивката на хората. По-конкретно това означава, че по най-смешния начин и с най-голяма сериозност учителят преподава друсане на хоро на няколко езика, демострира умения за танцуване с въображаема кокошка и обяснява как се прави стриптийз с мравка. И междувременно ни закопава с велики фрази като “Три неща са важни за човека – първото е радост и третото е вдъхновение”. Въобще Възгледите на един учител е въздействащ моноспектакъл от нов вид – суперсмешен, но в същото време много идеен и сериозен в тънките си послания.


21 май - събота

По повод Европейския ден на морето
открита сцена "Охлюва", Приморски парк
11.00 часа Празничен концерт по повод отбелязването на Европейския морски ден, по инициатива на Съюза на българските моряци ветерани-Бургас
Организатори: Община Бургас, Общински детски комплекс-Бургас


24 май - вторник
открита сцена "Охлюва", Приморски парк
10.30 часа
Празничен концерт по повод 24 май

27 май - петък

Дом на културата "Лукойл-Нефтохим"-Бургас
18.00 часа
Юбилеен концерт "15 години Народен хор "Трепетлика" към ОДК-Бургас"
Организатор: Общински детски комплекс-Бургас

29 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас
ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа

Гостува театрална формация «Светулка» при читалище «Светлина» - гр. Поморие
"Вълкът и седемте козлета"


31. май - вторник

зала ДНА 19 ч.

комедията
ДЕТЕКТОР НА ЛЪЖАТА


постановка на Драматичен театър - Пловдив
и Kрасимир Ранков
Участват: Красимир Ранков / познат вече на всички като Ставрев от "Стъклен дом"/, Ивана Папазова, Красимир Доков

Комедията на 33-годишния руски драматург Василий Сигарев е за живота на типичното руско семейство. За да разбере къде мъжът й крие парите си, главната героиня Надежда Петровна поканва в дома им хипнотизатор. Следват неочаквани признания, които разкриват дълбоко пазени и от двамата съпрузи тайни.


Министърът на здравеопазването: Край с печалната слава на Бургаската болница

Министърът на здравеопазването: Край с печалната слава на Бургаската болница

сряда, 4 май 2011 г.

Връчват наградите „Петя Дубарова” в зала „Петя Дубарова”

На 5 май от 18.00 часа в зала "Петя Дубарова" /Морското Казино/ ще бъдат връчени наградите от тазгодишното издание на Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Негови главни организатори са Община Бургас, Къща музей "Петя Дубарова", Министерство на образованието, младежта и науката и регионалният инспекторат на министерството в Бургас.

Литературният конкурс се провежда от 1984 година. Това е неговото 23-то издание.

За втори пореден път "Петя Дубарова" участва в Националния календар за извънучилищна дейност на МОМН. Организаторите на конкурса в лицето на Община Бургас и Къща музей "Петя Дубарова" са предприели съответните процедурни стъпки за отпускане на стипендии от страна на МОМН за най-добре представилите се младежи.

Тази година журито е в следния състав: председател - проф. дфн Владимир Трендафилов /преводач, поет,писател, критик/, членове - Екатерина Йосифова /поетеса/, Илко Димитров /поет/, Диана Саватева /поетеса и журналист/, Росен Друмев /поет, редактор на сп.за литература, култура и изкуство "Море"/.

В Националния литературен конкурс "Петя Дубарова'2011" участват 183 автори със свои творби в разделите поезия и проза (разказ).

Наградният фонд включва:

- Голямата награда - диплом, парична сума и пластика "Полет" на скулптора Ненчо Русев

- Първа награда за поезия - диплом и парична сума

- Втора награда за поезия - диплом и парична сума

- Трета награда за поезия - диплом и парична сума

- Първа награда за проза - диплом и парична сума

- Втора награда за проза - диплом и парична сума

- Трета награда за проза - диплом и парична сума

Всяка година журито определя до 10 поощрения.

И този път ще се връчат няколко специални награди от:

* Вестник "24 часа" (медиен партньор на Националния конкурс) - 2 специални награди

* Регионална библиотека "П.К. Яворов", с директор Наталия Коцева

* Дружество "Български писател", с председател Ваньо Вълчев

* Сп. "Море"

Запазена марка на Националния литературен конкурс е сборникът с наградените творби на участниците - "Петя - пристан зелен".


източник: www.burgas.bg