ДЕКЕМВРИ -
17 /събота / от 11.00 ч.
"ПРИНЦ СКРЕЖКО"
18 /неделя / от 11.00 ч.
"ПИСМО ДO ДЯДО КОЛЕДА"
24 /събота / от 11.00 ч.
"ПИСМО ДО ДЯДО КОЛЕДА"
25 /неделя / от 11.00 ч.
"ПРИНЦ СКРЕЖКО"
ДЕКЕМВРИ -
17 /събота / от 11.00 ч.
"ПРИНЦ СКРЕЖКО"
18 /неделя / от 11.00 ч.
"ПИСМО ДO ДЯДО КОЛЕДА"
24 /събота / от 11.00 ч.
"ПИСМО ДО ДЯДО КОЛЕДА"
25 /неделя / от 11.00 ч.
"ПРИНЦ СКРЕЖКО"
гостува - ДТ "Ст. Бъчваров" - Варна
Автор: Жорж Фейдо
Постановка: Румен Велев
Сценография: Тодор Игнатов
"Дамски шивач" е написана през 1887 г. когато Жорж Фейдо е на 25 години. Това е една пиеса за любовта, за насладата, лъжата и изкушенията, които неотлъчно преследват нашите тела.
Човекът е нелеп и смешен лъжейки, за да си набавя все повече и повече райски наслади! С лъжата той унижава и бива унижаван, превръща се в консуматор, който непрекъснато увеличава оборотите на сакралните си удоволствия. Жорж Фейдо великодушно ни подава ръка, за да се надсмеем над себе си и излезем от прекрасно-опасния кръг на удоволствията."
Спектакълът е изпълнен с много зрелищност, комедийни ситуации, ще предизвика много, много смях, за да преминем през това чистилище – смеха, за да стигнем до изтрезняването, че хората, каквито и да са, все пак са хора и трябва да им простим.
20 октомври 2011 от 19:00 ч.
21 октомври 2011 от 19:00 ч.
01 ноември 2011 от 19:00 ч.
23 ноември 2011 от 19:00 ч.
26 октомври 2011 от 11:00 ч.
11 ноември 2011 от ч.
12 ноември 2011 от 11:00 ч.
24 ноември 2011 от 10:30 ч.
24 ноември 2011 от 13:00 ч.
МЕЖДУ ДВА СТОЛА - една от най-блестящите, най-забавните и най-игранси пиеси през втората половина на ХХ век.
МЕЖДУ ДВА СТОЛА - типична комедия на ситуациите.
МЕЖДУ ДВА СТОЛА /между две жени/ - на всеки може да се случи!
МНОГО ХУБАВО ... НЕ Е НА ХУБАВО!... СТРАХ, СМЯХ, НЕДОРАЗУМЕНИЯ, МЪЖКА СОЛИДАРНОСТ... ВСИЧКО ТОВА МОЖЕ ДА БЪДЕ ГЛЕДАНО БЕЗБРОЙ ПЪТИ...
10 ноември 2011 от 19:00 ч.
29 ноември 2011 от 19:00 ч.
Две години по-късно двамата са се превърнали в малко общество, състоящо се от господар и роб, оплетени в непрекъснатата смяуна на игра и реалност. Животът им се състои в това да се измисли нова игра, нова роля.
Но във всяка игра трябва да има победител.
Една от най-играните комедии на Фернандо Арабал сега и на бургаска сцена.
26 ноември 2011 от 19:00 ч.
Хотел Парк |
Премиерата е на 27 септември, това ще е и първата среща на българска публика с този текст на Баласко. Специално на бургазлии френската актриса е позната с други произведения, тъй като Велко Кънев досега е поставял тук нейните „Омайна нощ“, „Дядо Коледа е боклук“ и „Вик за любов“.
В спектакъла, който ще се играе в обновеното театрално пространство на „Адриана Будевска“, участват Асен Блатечки, Стефан Иванов, Невена Бозукова и дъщерята на актрисата Аглика Бояджиева – Милена Маркова. Публиката ще има удоволствието да аплодира актьорите, настанена удобно в новите тапицирани в бордо столове. Те ще са 300, диагонална пътека ще ги разделя на две, като на предна позиция в голямата зрителна зала ще бъде обособена ложа за официални гости.
„Надявам се всичко с ремонта да е наред, макар и да позакъсняваме с графиците, вижда му се краят. Вече съм готов с програмата за октомври, ще играем миналогодишните заглавия плюс „Българският модел“, който подготвихме за Летния театър. Последното му представление там бе на 8 септември. Тия дни ще поставят столовете в залата. С разни елементи подсилваме артистизма, да покажем, че сме стара институция“, каза пред „Фактор“ директорът Борислав Чакринов.
Той се надява догодина да има възможност да продължи ремонта в административната част и гримьорните. За целта ще поднови искането си за деактуване на сградата, защото винаги е смятал, че бъдещето е на градските театри. В момента сградата на бургаската Мелпомена е държавна, което не е стимул за общината да я поддържа, като влага пари в нея.
Паралелно с довършителните работи в голямата зала в ход е и изграждането на кабината, съобразена с идеята там да се поставят киномашини. За целта се правят допълнителна вентилация и засилено окабеляване, изпълняват се други технически изисквания, съгласувани с арх. Людмила Кьосева, автор на проекта. Един от големите специалисти по оборудване на кина у нас – Васил Арменков, е ангажиран да свърши в срок задачите, а общината ще закупи техниката. Тя даде това обещание на тазгодишния „София филм фест на брега“, чието 10-о юбилейно издание през март 2012 г. има всички шансове да се проведе тъкмо там, в двуфункционалната зала на Мелпомена.
„Това е уникален проект, няма такъв театър като нашия. Вярвам, че и зрителите ще оценят новия интериор и ще се чувстват удобно. Надявам се тази зима да им бъде и по-топло, защото сме подменили цялостно климатизацията с модерна газова система“, заяви още Чакринов.
С малко повече реализъм и не без неудоволствие, предчувствайки, че театърът няма да е готов, в началото на лятото той отмени традиционния театрален фестивал „На брега“, който се открива винаги на 7 септември. Сега се оказа, че е бил абсолютно прав в решението си.
С голямо вълнение театрали и публика очакват откриването и на камерната зала, която беше затворена повече от 10 г. Сега новото пространство със 100 стола, носещо името на големия актьор Апостол Карамитев, ще посрещне първите си зрители на 8 октомври с премиерата на „Архитекта и Императора на Асирия“.
Пиесата на световния драматург Фернандо Арабал представя един нов мит за сътворението – първите хора не са Адам и Ева, а двама мъже, поставени в ситуация непрекъснато да избират нови роли за себе си. Действието се развива на пуст остров, където попада Императора на Асирия /Тодор Близнаков/, а единственият му жител е Архитекта /Иван Григоров/. Режисьор на спектакъла е Боян Иванов.
източник: http://www.factor-bs.com
„Българският модел. Двайсет години по-късно”, представление на Бургаския драматичен театър „Адриана Будевска”.
Аполония - най-големият български фестивал на изкуствата, възниква в далечната 1984 г. като приятелска инициатива на традиционно летуващи в Созопол музиканти, художници, театрали, кинематографисти, писатели и журналисти.
Организирани и амбицирани от цигуларя Димо Димов - лидер на световноизвестния струнен квартет, носещ неговото име, те сформират малък екип, който преодолява предвидими и главно неподозирани трудности.
На първите пристигащи участници веднага прави впечатление нещо неочаквано. На Аполония за артистите се грижат техни колеги, също артисти, които са се нагърбили с всичко - от избора и съставянето на програмите до най-дребните битови проблеми.
Тогава, още от първото откриване, Аполония налага своя стил - курортен фестивал в края на лятото, в който има сцени и зали за всички изкуства в изобилие от жанрове и форми - както популярни, така и по-трудни, по-високи, дори елитарни.
На 1 септември 1984 г. на сцената на Амфитеатъра, специално построен по инициатива на ентусиастите и със съдействието на тогавашната управа на Созопол, излиза световният бас Никола Гюзелев и в съпровод на пианиста Теодор Мусев изпълнява песни от камерното творчество на Модест Мусоргски. Една нелека, дори твърде странна за лятна вечер край морето програма, но посрещната с небивал възторг.
На другия ден Никола Гюзелев прави знаменитото си заклинание:
Пазете този фестивал!
Тогава, от 1 до 12 септември, скуката край морето е направо взривена - 18 концерта, 8 театрални и 4 балетни представления, четири поетични рецитала, 8 изложби, прожекции на 6 премиерни игрални филма и на още 50 документални и 60 анимационни. Всички зали винаги са препълнени...
За 27 години в Созопол на Аполония са идвали почти всички най-големи личности в българската култура и изкуство, мнозина - по няколко пъти.
Наред с тях, свои първи стъпки пред публика в градчето са правили млади изпълнители, тепърва тръгващи по световните сцени.
Традицията е афишът за вечерите в Амфитеатъра да задоволява най-широк спектър предпочитания.
През годините театралната програма - в салона на читалище "Отец Паисий" - е включвала и най-интересното за публиката от отминалия сезон, и смели експерименти, чиито автори търсят първа проверка за опитите си пред курортната публика. Едно поколение театрали и феновете им никога няма да забравят, че именно в Созопол, на Аполония, през септември 1988 г. за първи път в България се игра Бекет - "В очакване на Годо" - знаменитият спектакъл на Леон Даниел с Йосиф Сърчаджиев, Ивайло Христов, Атанас Атанасов, Мирослав Косев и Веселин Ранков.
В началото в църквата "Св.СВ. Кирил и Методий", сега в Историческия музей, концертите камерна музика предлагат образци на класика и съвременни произведения в изпълнение на звезди и млади таланти. През последните години тези концерти най-често са възможност за изява на млади българи, които печелят успехи по света, но все още са по-слабо познати у нас.
Традиционно богата е литературната програма - главно премиери на нови книги, понякога преди още да бъдат отпечатани.
В Художествената галерия в Стария град вече години наред особен интерес предизвиква и Театърът на маса - вечери, в които популярни актьори четат непознати пиеси.
Там, в Художествената галерия, са подредени и изложбите на Аполония.
Късно вечер в клуб ОББ е сцената за джаз и добро настроение с участие на всички български звезди, а и с елитни гости от света.
Прожекциите на нови български филмови хитове бяха в читалищния салон, но от тази година са в Дома на флота в по-удобни за публиката часове.
... Още тогава, някъде в първите години на Аполония, писателят Георги Данаилов, попитан как си обяснява наплива на хора към всички зали, каза: "Най-симпатична ми е онази публика, която носи празника в душата си. Идва, за да се радва, а не злорадо да очаква провала..."
И вече 27 години Аполония е за всички, които носят празника в душата си. Сега, 2011 г. - от 27 август до 5 септември.
Билети
Интернет: www.ticketplus.bg
В Бургас "ФСБ Симфони" ще бъде представена в Летния театър на 9 септември, с участието на Бургаската филхармония и Хора на ансамбъл "Странджа", по покана на Община Бургас.
Музиката, както и завидното изпълнителско майсторство на групата остава в съзнанието на хилядите нейни почитатели като евъргрийн на българския рок. Песните на ФСБ завладяват и днес младите почитатели на прогресив рока у нас. Те не изчерпват своята актуалност и отправят послание към новите поколения. Доказателство за това е възторжената публика на националното им турне в края на 2010 г. и успехът на новия албум “FSB”, който отбеляза над 6 милиона посещения в уеб сайта на групата, над 2 милиона изтегляния на целия албум и на отделни песни от него - социален интерес, който няма аналог в нашата страна. Възрастовата амплитуда на почитателите /по графиката на сървъра на сайта/ е от 12 до 75 години, като 65 % от тях са между 25 и 45-годишна възраст.
Новата концертна програма на ФСБ със Симфоничен оркестър включва специално създадени оркестрации и аранжименти на най-известните им песни, които ще прозвучат по нов, уникален начин. С нея музикантите ще прибавят още един щрих към утвърденото си име на новатори, които се опират на традициите в българското музикално изкуство и търсят нови пътища за популяризиране на българската музика чрез взаимодействието между класическите изразни средства и популярния жанр. В България са правени частични опити с подобен оркестров състав, но цялостен продукт не е издаван или представян пред публика на живо.
От 10 август започват репетициите на ФСБ в София. Те ще се проведат със симулиран симфоничен оркестър, с помощта на който групата ще репетира аранжиментите си в реални условия.
След издаването на албума "ФСБ." с петнайсет нови композиции, зимното концертно турне и първото DVD в историята на групата "ФСБ на живо - Филм концерт", музикантите ще се срещнат с българската публика през септември
Към триото Румен Бояджиев, Константин Цеков и Иван Лечев ще се присъединят познатите ни гост-музиканти Николай Копринков - китара, Ивайло Звездомиров - бас, Стефан Цеков - барабани и Борислав Бояджиев - перкусия, участвали в разширения състав на ФСБ през 2007 и 2010.
За оркестрациите и създаването на симфоничните оркестрови партитури ФСБ са се доверили основно на Румен Бояджиев-син и на Константин Цеков. Диригент ще бъде маестро Григор Паликаров.
"Това е програма за Симфоничен оркестър и рок група, а не за Рок група и симфоничен оркестър! Нашето голямо желание да реализираме такъв проект е свързано с магията на класиката, със звучността, която се постига със 100 души на сцената. Всички тези музиканти предават неповторима емоция на публиката от съвместното музициране!", споделят музикантите.
Бургас: Касата на Драматичен Таетър "Адриана Будевска"
от Габриел Барили
превод - Владко Мурдаров
режисьор - Георги Михалков
сценография и костюми - Виржиния Додова
Участват: Асен Блатечки, Милена Маркова – Маца, Невена Бозукова – Неве, Добриела Попова
Блестяща комедия за модерната жена и съвременния мъж.Летен театър, Приморски парк
Състави от Казахстан, Румъния, Сърбия, Словакия, Русия, Полша и България ще вземат участие в Международния фолклорен фестивал Бургас 2011, който ще се проведе от 22 до 26 август. И тази година се запазва традицията фестивалът да се открие с пъстро дефиле по ул. "Александровска" и ул. "Богориди" и участниците ще бъдат посрещнати с хляб и сол пред Община Бургас, където ще се представят с кратка програма. На официалното откриване за 13-ти път ще бъде връчена наградата "Нестинарка", която се присъжда за изключителен принос в развитието на българския песенен и танцов фолклор. Пластиката е на Ненчо Русев и ще бъде връчена на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", който ще се представи с концерт в първата вечер на фестивала. През всичките дни на събитието освен в Летния театър всяка вечер от 20,30 ч. съставите ще се представят и на сцена "Охлюва" от 18,00 ч. във вторник, сряда и четвртък, където гражданите и гостите на Бургас още веднъж ще могат да се насладят на магията на фолклора. Режисьор на Международния фолклорен фестивал тази година е Симеон Димитров, а сценограф е Михаил Николов. Те обещават да претворят на сцената една магия от музика, танци и слово, която по време на галаконцерта да прерастне в своеобразна "Молитва за Земята".
"По традиция интереса към фестивала е огромен и той събира многобройна публика, както в Летния театър, така и на откритите сцени в града" сподели г-жа Ананиева. Всички концерти в Летния театър се провеждат при вход свободен.
Международният фолклорен фестивал се организира от Община Бургас под патронажа на Кмета на града под надслов: "Да съхраним завещаното от дедите ни и го предадем на децата си!". Започнал като балканиада на народните песни и танци през 1965 година за кратко време фестивалът се превръща в значимо международно събитие за ценителите на народното творчество. В биографията на международния фолклорен фестивал са вписани имената на 500 фолклорни състава с над 18 хиляди участници.
Съпътстваща програма на Регионален исторически музей - Бургас
І. Демонстрации на оригинални български занаяти от различни български региони
Включва: Изработване на кожени изделия и оригинални кукерски маски, накити , рисуване върху стъкло, платно, глинени и гипсови фигурки, изработване на декоративни пана, тъкане на килими и черги на малък вертикален стан, плетене на рибарски мрежи и връзване на моряшки възли, медникарство, работа на грънчарско колело.
място: Етнографски комплекс, ул.”Славянска” 69
ІІ. Фолклорен празник
С участието на фолклорни състави от Бургас
място: Етнографски комплекс, 11:00ч.
ІІІ. Конкурс и изложба на детските школи при музея "Фестивален Бургас”
място: Етнографски комплекс, 11:00ч.
снимки: http://photo-zona.net
Спектакълът на Робева в Бургас се осъществява със съдействието на Общината.
Галаспектакъл на трупата на Нешка Робева, посветен на 10-годишнината от създаването на музикално-танцова формация "Нешанъл арт".
Хореография: Нешка Робева
Музика: Георги Андреев, "Исихия", "Трансформейшън", GM Band, Йълдъз Ибрахимова
Художник-костюми: Ана Кирилова
ВХОД: 10 ЛЕВА
Билети - на касата на ДТ "Адриана Будевска", ул. "Александровска"
За повече информация - телефон 0877 160 545
С любезното съдействие на Община Бургас, VTA security service, Триа Сити Център, БургасБус и медийното партньорство на вестник 24 часа, вестник Труд, Дарик радио, Канал 0, радио Микс.
Посетителите ще могат да видят експонатите напълно освежени, както и най-новите попълнения във фонда на музея, дарени от Военноморските сили (ВМС).
Сред новите попълнения в експозицията е морска мина, произведена през 1905 г. в Русия, която е използвана по време на Първата световна война. Мината е била намерена на брега до с. Кранево само преди няколко месеца.
Две оръдия от периода на Първата световна война също ще привличат погледите на жителите и гостите в града. Едното оръдие е от руски ескадрен миноносец, а другото е германска подводница. И двата експоната са открити през 2010 г. и все още се реставрират.Песните - финалисти могат да се чуят на новия сайт на фестивала - burgasimoreto.org и в ефира на радиостанциите в страната. Целта е хората да добият предварителна представа за песните, участващи на фестивала, а защо не и да имат свой фаворит.
В състава на подборната комисия влязоха именитият български изпълнител Георги Христов, като неин председател, и членове Мариана Попова, Йордан Георгиев, Константин Цеков, Гергана Турийска, Иван Кутиков, Руслан Карагьозов, Тони Димитрова и зам.-кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева.
Както вече писах /БУРГАС И МОРЕТО 2011/, с оглед осигуряване на пълна обективност при подбора на песните-участнички тази година членовете на селекционната комисия изслушаха и оцениха анонимно рекордния брой допуснати предложения – 96 от подадени общо 117. Организаторите отдават този факт на ефекта от миналогодишото издание на фестивала, което показа най-доброто от „Бургас и морето” през годините.
Поради големия интерес от страна на авторите, срокът за подаване на песни беше удължен до 31 май.
По регламент за фестивала се класират 12 песни, но поради еднаквия брой точки, които събраха две от тях – за финалния етап бяха класирани 13 песни.
Ето и избраните песни, които ще чуем на финала:
1. „Жива вода” – музика и аранж. Емилиян Владев
текст Анелия Дойчева, изп. Ива Ралчева
2. „Много причини има” – музика, текст и изп. Роси Кирилова
аранж. Пламен Велинов
3. „Ша-ла-ла” – музика, текст и изп. Искрен Пецов
аранж. Искрен Пецов и „Латино партизани”
4. „Ваш да бъда” – музика Георги Дюлгеров и аранж. Светослав Лобошки
текст Живко Колев, изп. Георги Дюлгеров
5. „Завръщане” – музика Георги Анастасов, текст Живко Колев, аранж. Дени Драганов
изп. Пламен Ставрев
6. „Следи по пясъка” – музика и аранж. Стамен Янев, текст Николай Пеев
изп. Александър Байчев
7. „Ще продължа” – музика и аранж. Калин Димитров,
текст Емил Дилчев, Дамян Попов изп. Дамян Попов
8. „Островът на любовта” – музика и аранж. Светослав Лобошки, текст Ивъ & Петров
изп. Кристина Димитрова
9. „Теб сънувам, море” – музика Милен Македонски, текст Владимир Михайлов
изп. Маргарита Хранова и Денислав Новев
10. „В някой друг живот” – музика и аранж. Георги Ралев, текст Пейо Пнтелеев
изп. Галя Ичеренска
11. „Преди да свърши любовта” – музика, аранж. и изп. Димитър Атанасов
текст Бистра Александрова
12. „Да посрещнем деня” – музика и аранж. Людмила Михайлова
текст Мариана Праматарова, изп. Мина Пенкова
13. „Слънцето в теб” – музика Радослав Славчев, текст Ненчо Балабанов
аранж. и изп. група „Попърс”
Всеки закупил билет за "Бургас и морето" ще получи и песнопойка с реда и текстовете на 12 - те песни-финалисти и приложение за гласуване.
МАРИАНА ЦВЕТКОВА
БОЙКО ЦВЕТАНОВ
в
ТУРАНДОТ
Опера в три действия от Джакомо Пучини
Либрето Джузепе Адами и Ренато Симони
Диригент ГРИГОР ПАЛИКАРОВ
Режисьор НИНА НАЙДЕНОВА
Диригент на хора НЕВЕНА МИХАЙЛОВА
Диригент на Детски хор при МЦ – Бургас „Милка Стоева” СВЕТЛА СТОЕВА
Сценография БОРИС СТОЙНОВ
Костюми ЦВЕТАНКА ПЕТКОВА – СТОЙНОВА
Хореография БОРЯНА СЕЧАНОВА
Концертмайстор ЙОРДАН КОВАЧЕВ
Участват още:
ЕМИЛ ЙОРДАНОВ
ГАЛИНА КАЛЧЕВА
РОМЕО И ЖУЛИЕТА
Балет по музика на Сергей Прокофиев
Балет по музика на МАНУЕЛ ДЕ ФАЙЯ
Либрето, хореография и режисура доц. ХИКМЕТ МЕХМЕДОВ
Сценография и костюми ЦВЕТАНКА ПЕТКОВА - СТОЙНОВА
МАНУЕЛ ДЕ ФАЙЯ (1876-1946) е най-видният представител на испанската музика през 20 век. Той е национален композитор, продължител на творческото дело на родоначалника на испанската национална музика Исак Албениц. . Музиката му изобилства...още
*13 август събота 19:00ч. зала Опера
17 август сряда 21:00ч. Летен театър
Диригент - ГРИГОР ПАЛИКАРОВ
Режисьор - НИНА НАЙДЕНОВА
31 август сряда 21:00ч. Летен театър
източник: www.operabourgas.eu
Честито на Оперно-филхармоничното дружество - Бургас за новия сайт. Време беше:) Дано да го поддържат и развиват, за да имаме актуална информация.... и да има по-вече и хубави представления и зрители!!!
* Само да вметна забележка, че две представления има по едно и също време - писах им, ама нещо няма все още корекция, така че ги публикувам така , както са на сайта. Като имам актуална информация, ще ги коригирам.