неделя, 23 януари 2011 г.

АРХИТЕКТУРЕН РЕЗЕРВАТ "СТАРИ ПОМОРИЙСКИ КЪЩИ"










Както вече е известно, за голямо съжаление на всички, съдбата и историята не е била много благосклонна към Поморие, и този прекрасен черноморски град, за разлика от Несебър и Созопол, няма толкова много запазени църкви и стари къщи. Но може би именно затова трябва така ревностно и съвестно да се пази и поддържа малкото, което е останало.
Наскоро бях там и реших да направя една пълна обиколка на стария град като непременно стигна до най-горната или крайна част. И така минавайки покрай пристанището, Яворовите скали, хотела, стигнах до малкото запазени стари къщи и сгради, или иначе казано до архитектурния резерват "СТАРИ ПОМОРИЙСКИ КЪЩИ". И се потопих в едно друго време....


Срещу църквата "Преображение Господне" се намира резерватът "Стари поморийски къщи", който включва 10 къщи с типична възрожденска архитектура, обявени за паметници на културата.
Те са строени през XIX в. и имат определени черти, които са характерни за т.нар. "черноморска градска къща". Това е двуетажна къща с каменно приземие и паянтов етаж с дъсчена обшивка от чамови дъски и букови цепеници върху тях. Специфичното изграждане е продиктувано от климатичните условия, така използваните хоризонталните дъсчици не позволяват на влагата да прникне в стената. Високото приземие е изградено от камък, понякога с полуетаж в едно пространство, където се изграждат кухненски и стопански помещения. То е служило за скалд на виното, за сушене на риба и рибарски мрежи. Портите му са широки, за да може да влиза в него колата с натоварената стока или бъчвите с вино. Еднораменна дървена стълба отвежда в салона на етажа, който служи излючително за живеене. Около салона са наредени стаи и една или две салонни ниши, подредени в най-разнообразни комбинации. В богатите къщи салоните и стаите имат художествена украса по таваните и стените. Фасадата на къщата е по-отворена в етажа към външния свят. Прозорците са по-големи и повече на брой, организирани в групи по помещения. Има няколко вида планови схеми на етажа. Най-разпространена е асиметричната схема, когато салона заема единия ъгъл на етажа, а стаите са наредени от двете му страни. Друг вариант е когато салона заема централно положение, а стаите са наредени от трите му страни.


Отделните къщи са разположени най-често на улична линия и следват извивките на тесните калдаръмени улички. Дъсчените еркери с конзоли, балконите с ажурни парапети, вълнообразната линия на керемидите и белите комини по покривите върху фона на синьото небе, изграждат характерния пейзаж на възрожденското Поморие.

ПОМОРИЕ - ОГЪНЯТ И ГРАДЪТ


Чест гост на стария град е бил и неговият най-голям враг - огънят. За по-малко от 100 години той го навестява три пъти. В неговите пламъци са изчезнали за минути безброй ценности. На 15 март 1858 година в западната част на Анхиало избухва пожар, в чийто пламъци изгарят 200 къщи. На 1 октомври 1874 година старият враг отново идва и във въртопите му изчезват други 550 сгради. Завинаги са заличени десетина малки църкви, своеобразна архитектурна изява на гръцките майстори. За да дойде съдбоносната 1906 година, през която градът изгаря изцяло.

Чрез събитията, станали в Македония и Тракия, правителството на Стамболов раздухвало националистически чувства. С груби и брутални методи то се мъчело да изсели гърците от черноморските градове и да заграби имотите им… Часовникът на историята показвал 30 юли 1906 година. Денят започва с това, че гърците се събрали в катедралната църква под водачеството на владиката Василиос. Погромаджийската група се промъква в града и се установява в турската джамия. Между двете страни започва престрелка. В този решителен час официалната власт не се намесила, за да избегне кръвопролитието, макар че в манастира се е намирала войскова част, която е могла да сложи край на инцидента. Към 11 часа се запалва къщата на Лебледжията - един от местните богаташи. По-късно пожари се появяват и в други части на града. Скоро огънят обхванал всичко. Струпаните една до друга къщи горели като факли, с шум и трясък. Ужасеното население се хвърлило да спасява покъщнината си, но облаците дим и горещ въздух ги изгонили на морския бряг. Задухал силен североизточен вятър, които още повече разпалвал пожара. Но благодарение на него огънят отклонил своя път и запазил един квартал от няколкостотин къщи незасегнати. Това са били къщите на източния бряг около църквата "Христос", някои от които са оцелели и до наши дни. Към 6 часа вечерта огънят свършил жестокото си дело. 1000 къщи, обществени постройки, множество малки византийски църкви изчезват завинаги. В пламъците намират смъртта си 14 души.

Използвани са материали на ДИМИТЪР СТЕФАНОВ, Бащино огнище - ПОМОРИЕ,1971 г.
източник:www.pomorie.net

неделя, 16 януари 2011 г.

КУЛТУРЕН АФИШ БУРГАС - ЯНУАРИ 2011

Програма

Драматичен театър Адриана Будевска

Адрес: Бургас, ул. Цар Асен I 36А
Телефон: 056 84 60 40


Балкански аристократи
24 януари (понеделник), 19:00
31 януари (понеделник), 19:00

театрална постановка
от Любинка Бобич
Реж. Бойко Богданов

С: Тончо Токмакчиев, Антоанета Кръстникова, Йоанна Темелкова, Стоян Памуков, Николай Стоименов, Димитрина Тенева, Тони Минасян, Златко Ангелов, Валери Еличов, Невена Цанева
Докъде можем да направим компромис с балканската си същност, за да приемем европейския начин на живот? Не рискуваме ли да станем смешни, след като, превръщайки се в европейци, сме на път да загубим собствената си идентичност?

Блестящата сръбска комедия на Лубинка Бобич Балкански аристократи ще ни срещне с обикновените проблеми на миналия век, звучащи абсолютно актуално и днес. Почти съвременен вариант на Криворазбраната цивилизация.

Може ли балканецът да бъде европеец? Отговорът остава за публиката.


Облак Рай

Премиера
20 януари (четвъртък), 19:00
21 януари (петък), 19:00
27 януари (четвъртък), 19:00
театрална постановка
от Георгий Николаев
Реж. Богдан Петканин
С: Яна Маринова, Фахрадин Фахрадинов, Иван Бърнев, Аглика Бояджиева, Полин Лалова, Зорница Ковачева, Стоян Памуков, Николай Стоименов, Асен Лозанов

Предградие

25 януари (вторник), 19:00

театрална постановка
от Ерик Богосян
Реж. Иван Урумов
С: Асен Лозанов, Тони Минасян, Стефан Иванов, Йоанна Темелкова, Полин Лалова, Иван Григоров, Невена Цанева, Николай Стоименов


Една от най-известните пиеси на Богосян Предградие е написана през 1996 и е определена от него като донякъде като автобиографична. Пиеса за мястото, където е израснал, за Американската мечта, която всъщност е неосъществима в предградието. И именно поради тази причина младият човек трябва да напусне това място, да избяга, да види света. Така както постъпва и самият Богосян – беглецът от Уобърн, Масачузетс.



Дом на Лукойл-Нефтохим

Адрес: Бургас, пл. Тройката 1

Български разкази

19 януари (сряда), 19:00

20 януари (четвъртък), 19:00

театрална постановка

Моноспектакъл на Мариус Куркински
По произведения на Ангел Каралийчев, народни приказки и предания
Реж. Мариус Куркински
Музика: Емилиян Гацов
С: Мариус Куркински
Снимка: Георги Вачев

Гласовете на майките и бащите ни, на бабите и дядовците ни, на големите ни писатели, като спомен и опора за един прекрасен райски свят, в който Мариус Куркински иска да ни завърне.
Приказките. Израсли сме с тях и знаем, че колкото по-омаен е разказвачът, толкова те се леят като студена вода в горещото. Носят изцедена мъдрост, ваят народопсихология, имат поука. Като оная, дето глупави хора щели да отрежат краката на булката, че била възвисочка и не влизала през вратата. Ми нека се наведе, рекъл старецът и отминал. Ей такива бръщолевини е събрал Мариус Куркински в последния си моноспектакъл Български разкази. И сладко ги говори, изиграва, превъплъщава, тълкува думите (където се налага, срв. кукљди – юмруци), без излишен патос, по-скоро със съпреживяване. Защото народната памет трябва да се пренася от прабабите на правнуците със смеха и тъмното си чрез словото.
От осмиване на глупостта човешка, алчността и лицемерието в Нероден Петко и Тодьо, ле, сине, докторе, през битовизма – алкохолни съновидения и бълнувания заради Ех, това сладко станимашко винце, преживяванията на аргатчето, дето го гори такъв Огън отвътре и отвън, че легнал до мома гръб в гръб и не знай какво да си го прави, та до гъстата палитра за изкуплението на вината от предизвестената смърт – вграждането (Росенският каменен мост). Темата за залостения грях на майстора, който, вграждайки сянката на любимата като гаранция за якостта на градивото, закопава собствения си душевен уют и опрощение e кулминацията на спектакъла. Алюзия с нас и днес. Простено ли ни е? Ще получим ли прошката и съчувствието, които са ни необходими? Само Мариус умее така да омагьосва, да привлича и увърта около себе си, да запълва цялата голяма (за някои!), дълбока, полутъмна, полупразна (с нещо като маса, нещо като одър, стол и малко свещи) театрална сцена, че тръпки те побиват. Но искаш още.


Програма за нашите деца:

Държавен куклен театър

Адрес: Бургас, ул. Климент Охридски 2
Телефон: 056 84 12 35
В кралството на времето
16 януари (неделя), 11:00
Малкият Мук
22 януари (събота), 11:00
23 януари (неделя), 11:00

за деца
от Вилхем Хауф

Драматизация: Веселин Бойдев, Славчо Маленов Режисура: Славчо Маленов
Сценография: Силва Бъчварова
Музика: Мален Маленов
С: Диан Русев, Александра Грънчарова, Георги Минков, Валентин Гиясбейли

Момата чернодреха

29 януари (събота), 11:00

30 януари (неделя), 11:00

театрална постановка, за деца
по българска народна приказка

Драматизация: Славчо Маленов
Режисьор: Емилия Маленова
С: Александра Грънчарова, Грета Кръстева, Неделина Росалинова, Диян Русев, Георги Минков, Красимир Хараламбиев
Вълшебна приказка, в която най-малкият царски син тръгва на път да открие своите братя и да освободи от магията на омайната красавица Чернодреха. След много перипетии и опасности, той успява да развали магията, превърнала неговите братя в дървета. И като всяка приказка и тази е с щастлив край и тройна сватба.